Грънчари и сродни на тях

Грънчарите и сродни на тях ръчно или машинно произвеждат керамич- ни, порцеланови и санитарни изделия, тухли и абразивни колела.

Образователна степен: Полу-специалистите

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Грънчари и сродни на тях получават заплата между 505 лв. и 971 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Грънчари и сродни на тях варира от 505 лв. до 1004 лв..

Проверка на заплатата

Задачи

  • Произвеждат керамични или порцеланови изделия
  • Изготвят модели от глина или гипс
  • Разчитат технически чертежи за запознаване с изискванията на клиенти
  • Ръчно изработват изделия от глина като използват грънчарски колела
  • Регулират скоростта на колелата за получаване на желани предмети
  • Управляват вибрационни машини за изработване на керамични съдове като купи, чаши, чинии и паници
  • Настройват и контролират смесителни мелници, които смесват, екстрадират, режат и изсипват готови глинени смеси във форми за отливане
  • Изглаждат повърхности на готови изделия с гумени стъргалки и мокри гъби
  • Ръчно или машинно оформят абразивни колела
  • Преглеждат готови продукти за дефекти, проверяват форми и раз- мери с шублери и шаблони
  • Подготвят изделия за участие в изложби, поддържат отношения с търговци на дребно на керамика и художествени предмети като по този начин улесняват продажбите си