Преподаватели в университети, колежи и други висши училища

Преподавателите във висши училища подготвят и изнасят лекции и про- веждат консултации по една или повече дисциплини в рамките на определен курс на обучение в университет или друго висше училище. Провеждат проу- чвания, изготвят учебници и учебни помагала.

Образователна степен: Висококвалифициран

Проверете вашата заплата

  • По-голямата част от Преподаватели в университети, колежи и други висши училища получават заплата между 748 лв. и 1307 лв. на месец през 2024.
  • Месечната заплата за начално ниво на Преподаватели в университети, колежи и други висши училища варира от 748 лв. до 1188 лв..

Задачи

  • Разработват учебното съдържание и изготвят курсове за обучение в съответствие с образователните изисквания
  • Подготвят и изнасят лекции и провеждат консултации, семинари и лабораторни експерименти
  • Насърчават дискусиите и независимото мислене сред студентите
  • Контролират експерименталната и практическата работа на студен- тите, ако е необходимо
  • Изготвят и оценяват изпитни материали и тестове
  • Насочват завършилите студенти към научно-изследователска работа или следдипломна квалификация
  • Усъвършенстват или разработват концепции, теории и оперативни методи за приложение в производството или други сфери
  • Изготвят учебници и учебни помагала
  • Участват в конференции, семинари и катедрени и факултетни срещи